Laboratoria Przyszłości

  

 

 

ROK SZKOLNY 2023/2024

 

PROJEKT EDUKACYJNY SZKOLNA INTERNETOWA GRA GIEŁDOWA

W roku szkolnym 2023/2024 uczniowie klasy 8a biorą udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym Szkolna Internetowa Gra Giełdowa, który w praktyczny i bezpieczny sposób uczy inwestowania na giełdzie. Udział w SIGG to świetne uzupełnienie wiedzy w ramach przedmiotu WOS oraz praktyczne przygotowanie do długoterminowego oszczędzania i inwestowania własnych pieniędzy w przyszłości. Uczniowie pracują na platformie demo w zespołach czteroosobowych i mają do dyspozycji 20000 zł do zainwestowania w akcje i inne instrumenty finansowe. Organizatorami projektu są Giełda Papierów Wartościowych, Fundacja GPW oraz Partner Strategiczny Fundacja im. Lesława A. Pagi.

GALERIA

 

ODŻYWIAMY SIĘ ZDROWO

27.10.2023 r. uczniowie klasy 1b pod  kierunkiem p. Jolanty Sahadel wzięli udział w zajęciach technicznych zorganizowanych w Laboratorium Przyszłości. Przygotowywali zdrowe i kolorowe kanapki. Poznali wartości odżywcze warzyw i owoców. Utrwalili zasady bezpiecznego korzystania z narzędzi kuchennych oraz kulturalnego spożywania posiłków.

GALERIA

 

POWSTANIE PISMA ŚWIĘTEGO

5 października uczniowie klasy V b na lekcji religii przeprowadzonej przez panią Małgorzatę Mielniczuk rozwiązując quizy interaktywne na monitorze dotykowym, utrwalili wiedzę o powstaniu Pisma Świętego.

GALERIA

 

ROK SZKOLNY 2022/2023

 

LEKCJE BIOLOGII

W drugim semestrze roku szkolnego 2022/23 uczniowie klas 5a i 5b uczestniczyli w lekcjach biologii w Laboratorium Przyszłości. Pani Jolanta Przybylik wykorzystywała monitor interaktywny jako pomoc dydaktyczną, aby w atrakcyjny sposób wprowadzać i utrwalać zagadnienia z biologii. Uczniowie oglądali filmy, prezentacje multimedialne, rozwiązywali zadania interaktywne.

GALERIA

 

SPOTKANIA W TRZECIM WYMIARZE

Podczas zajęć koła informatycznego w kwietniu i maju 2023 r. uczniowie klasy 8b uczestniczyli w innowacji pedagogicznej „Spotkania w trzecim wymiarze”. Uczniowie poznali budowę, menu i sposób działania drukarki 3D, rozwijali swoje zainteresowania plastyczne malując wydrukowane motyle farbami. Na zajęciach uczniowie pracowali w edytorze grafiki 3D Tinkercad, zaprojektowali indywidualne breloczki, prezenty dla mamy (pudełeczka, kwiaty). Zaprojektowane breloczki wymagały wycięcia otworu w bryle za pomocą innej bryły, dodania napisu 3D, umieszczenia obiektu dekoracyjnego. Gotowe modele uczniowie  eksportowali do pliku STL i zapisywali plik na dysku komputera. Kolejnym etapem pracy uczniów nad projektem było przygotowanie modelu 3D do wydruku w programie Ultimaker Cura w postaci pliku GCODE, który z kolei zapisywali na karcie pamięci drukarki. Korzystając z menu drukarki uczniowie odnajdywali plik swojego projektu z rozszerzeniem GCODE i uruchomiali jego wydruk. Uczniowie zdejmowali samodzielnie swoje wydruki z maty magnetycznej. Podsumowaniem pracy młodzieży była dyskusja na temat czasu wydruku, jakości otrzymanego modelu, możliwości udoskonalenia. Uczniowie rozwijali swoje pasje i zainteresowania, uczyli się współpracy w grupie. Młodzież uczyła się aktywnie poprzez doświadczenie, eksperymentowanie, kontakt z fizycznym modelem 3D. Uczniowie zdobyli wiedzę i umiejętności w sposób kreatywny, ponieważ mieli możliwość tworzenia własnych modeli i drukowania efektów swojej pracy.

GALERIA

 

KOŁO MATEMATYCZNE KL. 4A

W dniu 27 kwietnia uczniowie rozwiązywali zadania dotyczące ułamków dziesiętnych w formie quizu na smartfonach. Na monitorze dotykowym chłopcy otrzymali kod do gry zespołowej, podczas pracy mieli możliwość obserwować swoje wyniki. Po zakończeniu rozgrywki uczniowie przeanalizowali i poprawili z nauczycielem zadania, które sprawiły trudność. Zaangażowanie uczniów możemy zobaczyć w załączonej galerii zdjęć.

GALERIA

 

ZAJĘCIA REWALIDACYJNO - WYCHOWAWCZE

Podczas zajęć rewalidacyjno - wychowawczych w dniu 3 kwietnia uczennice rozwijały swoją samodzielność i umiejętność podziału obowiązków. Dziewczęta przygotowały tosty z wykorzystaniem sprzętu AGD i wyposażenia kuchni w Laboratorium Przyszłości. Uczennice nakryły do stołu i spożywały wspólnie tosty, po posiłku posprzątały i umyły naczynia.

GALERIA

 

KOŁO MATEMATYCZNE KL. 5A

Zajęcia koła matematycznego dla klasy 5a odbywają się w drugim semestrze w Laboratorium Przyszłości. Uczniowie rozwijają swoje umiejętności wykonując zadania na kartach pracy oraz rozwiązując zadania interaktywne na monitorze dotykowym.

GALERIA

 

OZDOBY WIELKANOCNE
WYDRUKOWANE NA NASZEJ DRUKARCE 3D W LABORATORIUM PRZYSZŁOŚCI

GALERIA

 

LEKCJA HISTORII Z JÓZEFEM PIŁSUDSKIM

W czwartek 30 marca 2023 r. uczniowie klasy 7a uczestniczyli w lekcji historii, której tematem było odzyskanie przez Polskę niepodległości. Na początek pani Barbara Kutyła przypomniała uczniom zasadę działania drukarki 3D oraz wspólnie z uczniami uruchomiła wydruk popiersia Józefa Piłsudskiego. Uczniowie obserwując proces wydruku pogłębiali wiedzę historyczną pod opieką pani Elżbiety Szody. Z dużym zaangażowaniem uczestniczyli zwłaszcza w grze edukacyjnej online „Godność, wolność i niepodległość” Niepodlegla-zgrywalizowane lekcje (mein.gov.pl) rozwiązując zadania na monitorze dotykowym.

 

GALERIA

 

DZIEŃ CIASTOSTA 24 MARCA 2023

Kolejna integrująca społeczność szkolną akcja Samorządu Uczniowskiego w Laboratorium.

GALERIA

 

PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY W LABORATORIUM

Z okazji Pierwszego Dnia Wiosny na lekcji wychowania fizycznego uczennice z klasy 5b, pod opieką Pani Jolanty Kiryk, budowały według własnego pomysłu projekty magicznych ogrodów z klocków Korbo. Dziewczęta pracowały w grupach, co sprzyjało integracji klasowej.

GALERIA

 

ST. PATRICK'S DAY - ŚWIĘTO IRLANDII

17 marca przypada święto patrona Irlandii. Dzień ten jest świętem narodowym i religijnym Zielonej Wyspy – obchodzone jest w rocznicę śmierci Świętego Patryka (misjonarz zmarł 17 marca 461 roku). Tego dnia Irlandczycy w wielu miastach organizują festyny i uliczne pochody, w których dominuje kolor zielony, będący narodową barwą Irlandii. Głównym symbolem święta jest trójlistna koniczynka. Zgodnie z legendą o świętym Patryku służyła mu ona jako pomoc dydaktyczna przy tłumaczeniu pierwszym irlandzkim chrześcijanom pojęcia Trójcy Świętej. Według legend, święty Patryk był cudotwórcą, który przywracał wzrok niewidomym, życie umarłym, a Irlandię uwolnił od plagi węży. Dlatego na obrazach jest często przedstawiany jako mnich, przydeptujący stopą węża. Uczniowie klas 5a, 5c i 7a obejrzeli filmy o Irlandii i obchodach Dnia św. Patryka, a z klocków Korbo budowali symbole związane z Irlandią - flagę Irlandii oraz koniczynę. Zajęcia języka angielskiego w Laboratorium Przyszłości prowadziła Pani Dorota Piątkowska Hus.

GALERIA

 

GRA KÓŁKO I KRZYŻYK

W lutym uczniowie obserwowali wydruk gry „Kółko i krzyżyk”. Gra w odpowiednim wymiarze nie była dostępna w sklepach internetowych, więc postanowiliśmy ją wydrukować  Dzieci na świetlicy grają w „Kółko i krzyżyk”  z przyjemnością, wkrótce wydrukujemy jeszcze jeden egzemplarz.

GALERIA

 

PROPAGOWANIE ZDROWEGO ODŻYWIANIA

Dnia 20.02. 2023r.  uczennice z klasy 8bc pod opieką pani Agnieszki Szczablewskiej na lekcji wychowania fizycznego korzystały ze sprzętu kuchennego w Laboratorium Przyszłości i samodzielnie przyrządziły potrawy. Uczestnicząc w zajęciach uczennice mogły doskonalić umiejętności planowania pełnowartościowych posiłków oraz rozwijać swoje pasje kulinarne zgodnie z zasadami bezpieczeństwa.

GALERIA

 

DZIEŃ CIASTOSTA - AKCJA SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

W dniu 10 lutego uczniowie przygotowali w Laboratorium Przyszłości tosty i ciasta,  korzystając ze sprzętu AGD i wyposażenia kuchni. Podczas przerw wszyscy uczniowie mogli zakupić atrakcyjne przekąski. Akcja Samorządu uczniowskiego sprzyja integracji społeczności szkolnej, rozwija samodzielność i umiejętności organizacyjne uczniów.

GALERIA

 

WYDRUKI 3D

Galeria modeli wydrukowanych na szkolnej drukarce 3d w I semestrze.

GALERIA

 

MY FAVOURITE TOAST RECIPE - PRZEPIS NA TOSTY

W dniu 10 lutego na zajęciach języka angielskiego uczniowie klasy 5a i 5b pod opieką Pani Doroty Piątkowskiej Hus poszerzali słownictwo dotyczące żywienia (artykuły spożywcze, posiłki i ich przygotowywanie, nawyki żywieniowe, lokale gastronomiczne oraz zakupy i usługi). Wykorzystując monitor interaktywny, uczniowie wyszukiwali przepisy na tosty w języku angielskim. Przygotowywali tosty wykorzystując sprzęt kuchenny znajdujący się w Laboratorium Przyszłości.

GALERIA

 

KOŁO MATEMATYCZNE W KLASIE 4A

Zajęcia koła matematycznego w klasie 4a w drugim semestrze odbywają się w Laboratorium Przyszłości. Zadania na papierowych kartach pracy przeplatają się z zadaniami na monitorze. Uczniowie z przyjemnością wykonują zadania interaktywne na monitorze dotykowym, utrwalają i poszerzają swoją wiedzę i umiejętności poprzez zabawę. W dniu 2 lutego rozwiązywaliśmy zadania dotyczące podstawowych figur geometrycznych, prostych i odcinków położonych prostopadle oraz równolegle.

GALERIA

 

PIĄTEK TRZYNASTEGO

W dniu 13 stycznia uczniowie klas 5b,5a, 4a, 7a, 8, i 8c na lekcji języka angielskiego poznawali zwroty dotyczące przesądów i uprzedzeń. Młodzież oglądała na monitorze interaktywnym materiały i filmy, następnie prezentowała krótkie wypowiedzi związane z przesądami. Zajęcia w Laboratorium Przyszłości prowadziła Pani Dorota Piątkowska Hus.

GALERIA

 

MALI KONSTRUKTORZY

Dnia 13 stycznia uczniowie klasy I a odwiedzili pracownię "Laboratorium przyszłości": Mali konstruktorzy z wielkim zaangażowaniem tworzyli budowle i pojazdy z pakietu Korbo-code-klocki konstrukcyjne. Uczniowie wykazali się dużą pomysłowością i kreatywnością. To był mile spędzony czas zgodnej współpracy i zabawy.

GALERIA   VIDEO

 

KSIĄŻKA Z OBRAZKAMI

Uczniowie klas IV b i c na lekcji informatyki w dniu 10 stycznia 2023 roku wyszukiwali informacje i grafiki dotyczące polskich zamków. W edytorze tekstu Word formatowali swoją grafikę i tekst.

GALERIA

 

ANTYCZNY RZYM – POWTÓRZENIE WIADOMOŚCI

W poniedziałek 9 stycznia 2023 r. na godzinie wychowawczej pani Barbara Kutyła zademonstrowała uczniom klasy 5a projektowanie modeli 3D w programie Tinkercad, przygotowanie plików do wydruku w programie Ultimaker Cura, korzystając z monitora dotykowego. Uczniowie poznali budowę i działanie drukarki 3D, mieli okazję zobaczyć jak przebiega dwugodzinny proces drukowania popiersia Juliusza Cezara (pomoc dydaktyczna na lekcję historii). Na lekcji historii przeprowadzonej przez panią Elżbietę Szodę uczniowie utrwalili wiedzę o antycznym Rzymie rozwiązując quizy interaktywne na monitorze dotykowym.

GALERIA    GALERIA 1

 

JĘZYK POLSKI W INTERNECIE

Uczniowie klas IV b i c na lekcji informatyki w dniu 3 stycznia 2023 roku wyszukiwali informacje na temat swoich lektur w zasobach Internetu wykorzystując monitor dotykowy.

GALERIA

 

SZUKAJ W SIECI

W dniu 20 grudnia pan Andrzej Ślusarczyk zorganizował lekcję informatyki dla klas 4b i 4c w Laboratorium Przyszłości. Uczniowie wyszukiwali informacje tekstowe i graficzne w sieci na wybrany temat.

GALERIA

 

CHRISTMAS SONGS AND ADS - SŁUCHANIE I OGLĄDANIE ŚWIĄTECZNYCH REKLAM I PIOSENEK

Uczniowie klas 5a, 4a i 7a poznawali w grudniu kulturę krajów anglojęzycznych i ich zwyczaje świąteczne na zajęciach języka angielskiego, prowadzonych przez Panią Dorotę Piątkowską Hus. Monitor interaktywny umożliwił odtwarzanie filmów z piosenkami świątecznymi i reklamami świątecznymi. Uczniowie ćwiczyli formułowanie krótkich wypowiedzi związanych z tematyką świąteczną w języku angielskim. Wspólne śpiewanie piosenek sprzyjało integracji zespołu klasowego. Uczniowie rozwijali kreatywne myślenie projektując symbole świąteczne z klocków Korbo. Podczas lekcji młodzież miała okazję obserwować proces wydruku aniołka na drukarce 3D.

GALERIA

 

BEZPIECZEŃSTWO I NETYKIETA W SIECI

Uczniowie klas 4 b i c na informatyce w dniu 13 grudnia poznali zasady bezpieczeństwa i netykiet w sieci pod opieką pana Andrzeja Ślusarczyka. Podczas zajęć uczniowie korzystali z monitora dotykowego.

GALERIA

 

STAROŻYTNA GRECJA – POWTÓRZENIE WIADOMOŚCI

Uczniowie uczyli się poprzez zabawę rozwiązując quizy interaktywne na monitorze dotykowy. Lekcja historii w klasie 5a w dniu 13 grudnia przeprowadzona przez panią Elżbietę Szodę.

GALERIA

 

PIERWSZE SPOTKANIE Z DRUKARKĄ 3D

W dniu 12 grudnia pani Barbara Kutyła zapoznała uczniów klasy 4b i 4c z działaniem i budową drukarki 3D. Uczniowie obserwowali pracę drukarki podczas wydruku śnieżynki.

GALERIA

Galeria 1   Galeria 2    Galeria 3

 

ZAJĘCIA ŚWIETLICOWE W LABORATORIUM PRZYSZŁOŚCI

Podczas zajęć świetlicowych 7 grudnia uczniowie odwiedzili z panią Barbarą Kutyłą Laboratorium Przyszłości. Dzieci poznały sposób działania drukarki 3D, obejrzały końcowy wydruk ślimaka - przypominajki oraz dotychczasowe wydruki.

GALERIA

 

POMYSŁOWY DOBROMIR

Lekcje przyrody w klasach czwartych prowadzone przez panią Ewę Gardzińską. Zadaniem uczniów było stworzenie schematycznego modelu krwioobiegu człowieka za pomocą klocków edukacyjnych uwzględniając na schemacie:

§  Kierunek przepływu krwi w organizmie człowieka

§  Krew pozbawioną tlenu i krew natlenioną

§  Zaznaczenie odpowiednich struktur w stworzonym modelu (serce, płuca, komórki ciała)

§  Połączenie struktur odpowiadających za poprawny przepływ krwi.

§  Przedstawienie efektów pracy w postaci prezentacji modelów w końcowej fazie lekcji.

Gratulujemy wszystkim super efektów. Zapraszamy do obejrzenia galerii.

GALERIA

 

POZNAJEMY DRUKARKĘ 3D

Zajęcia informatyki w klasie 4a w dniu 7 grudnia prowadzone przez panią Barbarę Kutyłę. Uczniowie poznali sposób działania drukarki 3D, obejrzeli dotychczasowe wydruki. Dzieci na informatyce obserwowały początkowy etap wydruku ślimaka – przypominajki, natomiast na lekcji przyrody (również w Laboratorium Przyszłości) zobaczyły zakończenie wydruku.

GALERIA

 

ALGORYTMY I SEKWENCJE

Lekcja informatyki w klasach 4b i 4c w dniu 29 listopada, przeprowadzona przez pana Andrzeja Ślusarczyka. Uczniowie stosują różne algorytmy za pomocą klocków edukacyjnych.

GALERIA

 

LEKCJA WYCHOWAWCZA W LABORATORIUM PRZYSZŁOŚCI

W dniu 7 listopada 2022 r. na zajęciach z wychowawcą Grażyną Szynaką uczniowie klasy VI b realizowali temat: „Lekcje XXI wieku – uczymy się obsługi urządzeń w Laboratorium Przyszłości”. Podczas tych zajęć uczniowie zapoznali się z podstawową obsługą urządzeń i pomocy dydaktycznych zgromadzonych w pracowni. Wszyscy mieli okazję sprawdzić, jak działają nie tylko skomplikowane urządzenia cyfrowe, ale też nauczyć się korzystania z nowoczesnych niezbędnych w każdym domu sprzętów kuchennych.

GALERIA

 

MALI KONSTRUKTORZY ZE ŚWIETLICY BUDUJĄ NOWE MASZYNY ZA POMOCĄ KLOCKÓW EDUKACYJNYCH

Zajęcia przeprowadzone w dniu 7 listopada pod opieką pana Andrzeja Ślusarczyka.

GALERIA

 

DYNAMICZNE BUDOWLE

Zajęcia świetlicowe przeprowadzone przez p. Dorotę Pieńkowską w pracowni Laboratorium Przyszłości w dniach 17.10.2022 r. i 18.11.2022 r. Podczas zajęć dzieci tworzyły olbrzymie konstrukcje, które następnie wprawiały  w ruch za pomocą kół zębatych, tulejek, łączników, korbek itp., mobilizując się do kreatywnego myślenia.

GALERIA

 

NAUKA KONSTRUOWANIA Z WYKORZYSTANIEM KLOCKÓW KORBO

17 listopada, w czasie lekcji informatyki prowadzonej przez p. Wiesława Podgórskiego, uczennice klasy 6a konstruowały modele pojazdów typu Hammer.

GALERIA

 

JOB INTERVIEW - PRZYDATNE ZWROTY

Uczniowie klas 8a i 8c w dniu 04 listopada poszerzali słownictwo z języka angielskiego dotyczące pracy (popularne zawody i związane z nimi czynności i obowiązki, miejsce pracy, wybór zawodu). Młodzież oglądała na monitorze interaktywnym filmy z YouTube z przykładowymi rozmowami o pracę w języku angielskim, następnie przeprowadzała dialogi z użyciem poznanego słownictwa. Zajęcia w Laboratorium Przyszłości prowadziła Pani Dorota Piątkowska Hus.

GALERIA

 

SAŁATKI NA DRUGIE ŚNIADANIE Z WARZYW I OWOCÓW

W dniu 3.10.2022 p. Dorota Charęża zorganizowała zajęcia techniczne dla uczniów klasy 1b w pracowni Laboratorium Przyszłości. Uczniowie poznali piramidę żywieniową oraz wartości odżywcze warzyw i owoców. Poznane wiadomości dzieci stosowały podczas układania jadłospisu ucznia klasy pierwszej  oraz przygotowując surówki z warzyw i owoców.

GALERIA

 

LET’S MAKE A HOUSE!
DOM I JEGO POMIESZCZENIA

Lekcja języka angielskiego w dniu 20.10.2022 w pracowni Laboratorium Przyszłości pod kierunkiem p. Tomasza Ochery z uczniami klasy 5a. Zadaniem uczniów było zbudowanie według własnego projektu/pomysłu budynku mieszkalnego z klocków Korbo. Następnie uczniowie po angielsku mieli nazwać jaki to rodzaj domu, wymienić jego części oraz nazwać znajdujące się w nim pomieszczenia. Na koniec zajęć każda grupa miała powiedzieć dlaczego podoba jej się zbudowany przez siebie dom.

GALERIA

 

SUDOKU W LABORATORIUM PRZYSZŁOŚCI

18.10.2022 r. uczniowie klas 4a i 5a uczestniczyli w zajęciach koła matematycznego, prowadzonych przez p. Barbarę Kutyłę w pracowni Laboratorium Przyszłości. Uczniowie układali sudoku z klocków Korbo oraz rozwiązywali zadania korzystając z monitora interaktywnego.

GALERIA

 

A MINIMALIST KITCHEN TOUR
ĆWICZENIA UTRWALAJĄCE SŁOWNICTWO Z DZIAŁU ŻYWIENIE

Zajęcia języka angielskiego prowadzone przez p. Dorotę Piątkowską Hus w klasach 8a i 8c w dniu 12.10.2022 r. w pracowni Laboratoria Przyszłości.

GALERIA KLASA 8A      GALERIA KLASA 8C

 

PROSTE KONSTRUKCJE MECHANICZNE
ZA POMOCĄ KLOCKÓW KORBO CAR

Lekcje informatyki przeprowadzone przez p. Andrzeja Ślusarczyka w pracowni Laboratorium Przyszłości w klasach 4b i 4c w dniach 11.10.2022 r. i 18.10.2022 r.

GALERIA

 

ZDROWO I KOLOROWO - zajęcia techniczne

06.10.2022 r. na zajęciach technicznych uczniowie klasy Ic pod kierunkiem p.Urszuli Skiminy, wykorzystując przyniesione produkty, przygotowali pyszne i kolorowe sałatki wielowarzywne.

Podczas wspólnej pracy utrwalili zasady zachowania bezpieczeństwa i kultury spożywania pokarmów. Jednocześnie poszukiwali odpowiedzi na pytanie: Dlaczego powinniśmy jeść warzywa?

GALERIA