Laboratoria Przyszłości

  

 

 

 

LEKCJE BIOLOGII

W drugim semestrze roku szkolnego 2022/23 uczniowie klas 5a i 5b uczestniczyli w lekcjach biologii w Laboratorium Przyszłości. Pani Jolanta Przybylik wykorzystywała monitor interaktywny jako pomoc dydaktyczną, aby w atrakcyjny sposób wprowadzać i utrwalać zagadnienia z biologii. Uczniowie oglądali filmy, prezentacje multimedialne, rozwiązywali zadania interaktywne.

GALERIA

 

SPOTKANIA W TRZECIM WYMIARZE

Podczas zajęć koła informatycznego w kwietniu i maju 2023 r. uczniowie klasy 8b uczestniczyli w innowacji pedagogicznej „Spotkania w trzecim wymiarze”. Uczniowie poznali budowę, menu i sposób działania drukarki 3D, rozwijali swoje zainteresowania plastyczne malując wydrukowane motyle farbami. Na zajęciach uczniowie pracowali w edytorze grafiki 3D Tinkercad, zaprojektowali indywidualne breloczki, prezenty dla mamy (pudełeczka, kwiaty). Zaprojektowane breloczki wymagały wycięcia otworu w bryle za pomocą innej bryły, dodania napisu 3D, umieszczenia obiektu dekoracyjnego. Gotowe modele uczniowie  eksportowali do pliku STL i zapisywali plik na dysku komputera. Kolejnym etapem pracy uczniów nad projektem było przygotowanie modelu 3D do wydruku w programie Ultimaker Cura w postaci pliku GCODE, który z kolei zapisywali na karcie pamięci drukarki. Korzystając z menu drukarki uczniowie odnajdywali plik swojego projektu z rozszerzeniem GCODE i uruchomiali jego wydruk. Uczniowie zdejmowali samodzielnie swoje wydruki z maty magnetycznej. Podsumowaniem pracy młodzieży była dyskusja na temat czasu wydruku, jakości otrzymanego modelu, możliwości udoskonalenia. Uczniowie rozwijali swoje pasje i zainteresowania, uczyli się współpracy w grupie. Młodzież uczyła się aktywnie poprzez doświadczenie, eksperymentowanie, kontakt z fizycznym modelem 3D. Uczniowie zdobyli wiedzę i umiejętności w sposób kreatywny, ponieważ mieli możliwość tworzenia własnych modeli i drukowania efektów swojej pracy.

GALERIA

 

KOŁO MATEMATYCZNE KL. 4A

W dniu 27 kwietnia uczniowie rozwiązywali zadania dotyczące ułamków dziesiętnych w formie quizu na smartfonach. Na monitorze dotykowym chłopcy otrzymali kod do gry zespołowej, podczas pracy mieli możliwość obserwować swoje wyniki. Po zakończeniu rozgrywki uczniowie przeanalizowali i poprawili z nauczycielem zadania, które sprawiły trudność. Zaangażowanie uczniów możemy zobaczyć w załączonej galerii zdjęć.

GALERIA

 

ZAJĘCIA REWALIDACYJNO - WYCHOWAWCZE

Podczas zajęć rewalidacyjno - wychowawczych w dniu 3 kwietnia uczennice rozwijały swoją samodzielność i umiejętność podziału obowiązków. Dziewczęta przygotowały tosty z wykorzystaniem sprzętu AGD i wyposażenia kuchni w Laboratorium Przyszłości. Uczennice nakryły do stołu i spożywały wspólnie tosty, po posiłku posprzątały i umyły naczynia.

GALERIA

 

KOŁO MATEMATYCZNE KL. 5A

Zajęcia koła matematycznego dla klasy 5a odbywają się w drugim semestrze w Laboratorium Przyszłości. Uczniowie rozwijają swoje umiejętności wykonując zadania na kartach pracy oraz rozwiązując zadania interaktywne na monitorze dotykowym.

GALERIA

 

OZDOBY WIELKANOCNE
WYDRUKOWANE NA NASZEJ DRUKARCE 3D W LABORATORIUM PRZYSZŁOŚCI

GALERIA

 

LEKCJA HISTORII Z JÓZEFEM PIŁSUDSKIM

W czwartek 30 marca 2023 r. uczniowie klasy 7a uczestniczyli w lekcji historii, której tematem było odzyskanie przez Polskę niepodległości. Na początek pani Barbara Kutyła przypomniała uczniom zasadę działania drukarki 3D oraz wspólnie z uczniami uruchomiła wydruk popiersia Józefa Piłsudskiego. Uczniowie obserwując proces wydruku pogłębiali wiedzę historyczną pod opieką pani Elżbiety Szody. Z dużym zaangażowaniem uczestniczyli zwłaszcza w grze edukacyjnej online „Godność, wolność i niepodległość” Niepodlegla-zgrywalizowane lekcje (mein.gov.pl) rozwiązując zadania na monitorze dotykowym.

 

GALERIA

 

DZIEŃ CIASTOSTA 24 MARCA 2023

Kolejna integrująca społeczność szkolną akcja Samorządu Uczniowskiego w Laboratorium.

GALERIA

 

PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY W LABORATORIUM

Z okazji Pierwszego Dnia Wiosny na lekcji wychowania fizycznego uczennice z klasy 5b, pod opieką Pani Jolanty Kiryk, budowały według własnego pomysłu projekty magicznych ogrodów z klocków Korbo. Dziewczęta pracowały w grupach, co sprzyjało integracji klasowej.

GALERIA

 

ST. PATRICK'S DAY - ŚWIĘTO IRLANDII

17 marca przypada święto patrona Irlandii. Dzień ten jest świętem narodowym i religijnym Zielonej Wyspy – obchodzone jest w rocznicę śmierci Świętego Patryka (misjonarz zmarł 17 marca 461 roku). Tego dnia Irlandczycy w wielu miastach organizują festyny i uliczne pochody, w których dominuje kolor zielony, będący narodową barwą Irlandii. Głównym symbolem święta jest trójlistna koniczynka. Zgodnie z legendą o świętym Patryku służyła mu ona jako pomoc dydaktyczna przy tłumaczeniu pierwszym irlandzkim chrześcijanom pojęcia Trójcy Świętej. Według legend, święty Patryk był cudotwórcą, który przywracał wzrok niewidomym, życie umarłym, a Irlandię uwolnił od plagi węży. Dlatego na obrazach jest często przedstawiany jako mnich, przydeptujący stopą węża. Uczniowie klas 5a, 5c i 7a obejrzeli filmy o Irlandii i obchodach Dnia św. Patryka, a z klocków Korbo budowali symbole związane z Irlandią - flagę Irlandii oraz koniczynę. Zajęcia języka angielskiego w Laboratorium Przyszłości prowadziła Pani Dorota Piątkowska Hus.

GALERIA

 

GRA KÓŁKO I KRZYŻYK

W lutym uczniowie obserwowali wydruk gry „Kółko i krzyżyk”. Gra w odpowiednim wymiarze nie była dostępna w sklepach internetowych, więc postanowiliśmy ją wydrukować  Dzieci na świetlicy grają w „Kółko i krzyżyk”  z przyjemnością, wkrótce wydrukujemy jeszcze jeden egzemplarz.

GALERIA

 

PROPAGOWANIE ZDROWEGO ODŻYWIANIA

Dnia 20.02. 2023r.  uczennice z klasy 8bc pod opieką pani Agnieszki Szczablewskiej na lekcji wychowania fizycznego korzystały ze sprzętu kuchennego w Laboratorium Przyszłości i samodzielnie przyrządziły potrawy. Uczestnicząc w zajęciach uczennice mogły doskonalić umiejętności planowania pełnowartościowych posiłków oraz rozwijać swoje pasje kulinarne zgodnie z zasadami bezpieczeństwa.

GALERIA

 

DZIEŃ CIASTOSTA - AKCJA SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

W dniu 10 lutego uczniowie przygotowali w Laboratorium Przyszłości tosty i ciasta,  korzystając ze sprzętu AGD i wyposażenia kuchni. Podczas przerw wszyscy uczniowie mogli zakupić atrakcyjne przekąski. Akcja Samorządu uczniowskiego sprzyja integracji społeczności szkolnej, rozwija samodzielność i umiejętności organizacyjne uczniów.

GALERIA

 

WYDRUKI 3D

Galeria modeli wydrukowanych na szkolnej drukarce 3d w I semestrze.

GALERIA

 

MY FAVOURITE TOAST RECIPE - PRZEPIS NA TOSTY

W dniu 10 lutego na zajęciach języka angielskiego uczniowie klasy 5a i 5b pod opieką Pani Doroty Piątkowskiej Hus poszerzali słownictwo dotyczące żywienia (artykuły spożywcze, posiłki i ich przygotowywanie, nawyki żywieniowe, lokale gastronomiczne oraz zakupy i usługi). Wykorzystując monitor interaktywny, uczniowie wyszukiwali przepisy na tosty w języku angielskim. Przygotowywali tosty wykorzystując sprzęt kuchenny znajdujący się w Laboratorium Przyszłości.

GALERIA

 

KOŁO MATEMATYCZNE W KLASIE 4A

Zajęcia koła matematycznego w klasie 4a w drugim semestrze odbywają się w Laboratorium Przyszłości. Zadania na papierowych kartach pracy przeplatają się z zadaniami na monitorze. Uczniowie z przyjemnością wykonują zadania interaktywne na monitorze dotykowym, utrwalają i poszerzają swoją wiedzę i umiejętności poprzez zabawę. W dniu 2 lutego rozwiązywaliśmy zadania dotyczące podstawowych figur geometrycznych, prostych i odcinków położonych prostopadle oraz równolegle.

GALERIA

 

PIĄTEK TRZYNASTEGO

W dniu 13 stycznia uczniowie klas 5b,5a, 4a, 7a, 8, i 8c na lekcji języka angielskiego poznawali zwroty dotyczące przesądów i uprzedzeń. Młodzież oglądała na monitorze interaktywnym materiały i filmy, następnie prezentowała krótkie wypowiedzi związane z przesądami. Zajęcia w Laboratorium Przyszłości prowadziła Pani Dorota Piątkowska Hus.

GALERIA

 

MALI KONSTRUKTORZY

Dnia 13 stycznia uczniowie klasy I a odwiedzili pracownię "Laboratorium przyszłości": Mali konstruktorzy z wielkim zaangażowaniem tworzyli budowle i pojazdy z pakietu Korbo-code-klocki konstrukcyjne. Uczniowie wykazali się dużą pomysłowością i kreatywnością. To był mile spędzony czas zgodnej współpracy i zabawy.

GALERIA   VIDEO

 

KSIĄŻKA Z OBRAZKAMI

Uczniowie klas IV b i c na lekcji informatyki w dniu 10 stycznia 2023 roku wyszukiwali informacje i grafiki dotyczące polskich zamków. W edytorze tekstu Word formatowali swoją grafikę i tekst.

GALERIA

 

ANTYCZNY RZYM – POWTÓRZENIE WIADOMOŚCI

W poniedziałek 9 stycznia 2023 r. na godzinie wychowawczej pani Barbara Kutyła zademonstrowała uczniom klasy 5a projektowanie modeli 3D w programie Tinkercad, przygotowanie plików do wydruku w programie Ultimaker Cura, korzystając z monitora dotykowego. Uczniowie poznali budowę i działanie drukarki 3D, mieli okazję zobaczyć jak przebiega dwugodzinny proces drukowania popiersia Juliusza Cezara (pomoc dydaktyczna na lekcję historii). Na lekcji historii przeprowadzonej przez panią Elżbietę Szodę uczniowie utrwalili wiedzę o antycznym Rzymie rozwiązując quizy interaktywne na monitorze dotykowym.

GALERIA    GALERIA 1

 

JĘZYK POLSKI W INTERNECIE

Uczniowie klas IV b i c na lekcji informatyki w dniu 3 stycznia 2023 roku wyszukiwali informacje na temat swoich lektur w zasobach Internetu wykorzystując monitor dotykowy.

GALERIA

 

SZUKAJ W SIECI

W dniu 20 grudnia pan Andrzej Ślusarczyk zorganizował lekcję informatyki dla klas 4b i 4c w Laboratorium Przyszłości. Uczniowie wyszukiwali informacje tekstowe i graficzne w sieci na wybrany temat.

GALERIA

 

CHRISTMAS SONGS AND ADS - SŁUCHANIE I OGLĄDANIE ŚWIĄTECZNYCH REKLAM I PIOSENEK

Uczniowie klas 5a, 4a i 7a poznawali w grudniu kulturę krajów anglojęzycznych i ich zwyczaje świąteczne na zajęciach języka angielskiego, prowadzonych przez Panią Dorotę Piątkowską Hus. Monitor interaktywny umożliwił odtwarzanie filmów z piosenkami świątecznymi i reklamami świątecznymi. Uczniowie ćwiczyli formułowanie krótkich wypowiedzi związanych z tematyką świąteczną w języku angielskim. Wspólne śpiewanie piosenek sprzyjało integracji zespołu klasowego. Uczniowie rozwijali kreatywne myślenie projektując symbole świąteczne z klocków Korbo. Podczas lekcji młodzież miała okazję obserwować proces wydruku aniołka na drukarce 3D.

GALERIA

 

BEZPIECZEŃSTWO I NETYKIETA W SIECI

Uczniowie klas 4 b i c na informatyce w dniu 13 grudnia poznali zasady bezpieczeństwa i netykiet w sieci pod opieką pana Andrzeja Ślusarczyka. Podczas zajęć uczniowie korzystali z monitora dotykowego.

GALERIA

 

STAROŻYTNA GRECJA – POWTÓRZENIE WIADOMOŚCI

Uczniowie uczyli się poprzez zabawę rozwiązując quizy interaktywne na monitorze dotykowy. Lekcja historii w klasie 5a w dniu 13 grudnia przeprowadzona przez panią Elżbietę Szodę.

GALERIA

 

PIERWSZE SPOTKANIE Z DRUKARKĄ 3D

W dniu 12 grudnia pani Barbara Kutyła zapoznała uczniów klasy 4b i 4c z działaniem i budową drukarki 3D. Uczniowie obserwowali pracę drukarki podczas wydruku śnieżynki.

GALERIA

Galeria 1   Galeria 2    Galeria 3

 

ZAJĘCIA ŚWIETLICOWE W LABORATORIUM PRZYSZŁOŚCI

Podczas zajęć świetlicowych 7 grudnia uczniowie odwiedzili z panią Barbarą Kutyłą Laboratorium Przyszłości. Dzieci poznały sposób działania drukarki 3D, obejrzały końcowy wydruk ślimaka - przypominajki oraz dotychczasowe wydruki.

GALERIA

 

POMYSŁOWY DOBROMIR

Lekcje przyrody w klasach czwartych prowadzone przez panią Ewę Gardzińską. Zadaniem uczniów było stworzenie schematycznego modelu krwioobiegu człowieka za pomocą klocków edukacyjnych uwzględniając na schemacie:

§  Kierunek przepływu krwi w organizmie człowieka

§  Krew pozbawioną tlenu i krew natlenioną

§  Zaznaczenie odpowiednich struktur w stworzonym modelu (serce, płuca, komórki ciała)

§  Połączenie struktur odpowiadających za poprawny przepływ krwi.

§  Przedstawienie efektów pracy w postaci prezentacji modelów w końcowej fazie lekcji.

Gratulujemy wszystkim super efektów. Zapraszamy do obejrzenia galerii.

GALERIA

 

POZNAJEMY DRUKARKĘ 3D

Zajęcia informatyki w klasie 4a w dniu 7 grudnia prowadzone przez panią Barbarę Kutyłę. Uczniowie poznali sposób działania drukarki 3D, obejrzeli dotychczasowe wydruki. Dzieci na informatyce obserwowały początkowy etap wydruku ślimaka – przypominajki, natomiast na lekcji przyrody (również w Laboratorium Przyszłości) zobaczyły zakończenie wydruku.

GALERIA

 

ALGORYTMY I SEKWENCJE

Lekcja informatyki w klasach 4b i 4c w dniu 29 listopada, przeprowadzona przez pana Andrzeja Ślusarczyka. Uczniowie stosują różne algorytmy za pomocą klocków edukacyjnych.

GALERIA

 

LEKCJA WYCHOWAWCZA W LABORATORIUM PRZYSZŁOŚCI

W dniu 7 listopada 2022 r. na zajęciach z wychowawcą Grażyną Szynaką uczniowie klasy VI b realizowali temat: „Lekcje XXI wieku – uczymy się obsługi urządzeń w Laboratorium Przyszłości”. Podczas tych zajęć uczniowie zapoznali się z podstawową obsługą urządzeń i pomocy dydaktycznych zgromadzonych w pracowni. Wszyscy mieli okazję sprawdzić, jak działają nie tylko skomplikowane urządzenia cyfrowe, ale też nauczyć się korzystania z nowoczesnych niezbędnych w każdym domu sprzętów kuchennych.

GALERIA

 

MALI KONSTRUKTORZY ZE ŚWIETLICY BUDUJĄ NOWE MASZYNY ZA POMOCĄ KLOCKÓW EDUKACYJNYCH

Zajęcia przeprowadzone w dniu 7 listopada pod opieką pana Andrzeja Ślusarczyka.

GALERIA

 

DYNAMICZNE BUDOWLE

Zajęcia świetlicowe przeprowadzone przez p. Dorotę Pieńkowską w pracowni Laboratorium Przyszłości w dniach 17.10.2022 r. i 18.11.2022 r. Podczas zajęć dzieci tworzyły olbrzymie konstrukcje, które następnie wprawiały  w ruch za pomocą kół zębatych, tulejek, łączników, korbek itp., mobilizując się do kreatywnego myślenia.

GALERIA

 

NAUKA KONSTRUOWANIA Z WYKORZYSTANIEM KLOCKÓW KORBO

17 listopada, w czasie lekcji informatyki prowadzonej przez p. Wiesława Podgórskiego, uczennice klasy 6a konstruowały modele pojazdów typu Hammer.

GALERIA

 

JOB INTERVIEW - PRZYDATNE ZWROTY

Uczniowie klas 8a i 8c w dniu 04 listopada poszerzali słownictwo z języka angielskiego dotyczące pracy (popularne zawody i związane z nimi czynności i obowiązki, miejsce pracy, wybór zawodu). Młodzież oglądała na monitorze interaktywnym filmy z YouTube z przykładowymi rozmowami o pracę w języku angielskim, następnie przeprowadzała dialogi z użyciem poznanego słownictwa. Zajęcia w Laboratorium Przyszłości prowadziła Pani Dorota Piątkowska Hus.

GALERIA

 

SAŁATKI NA DRUGIE ŚNIADANIE Z WARZYW I OWOCÓW

W dniu 3.10.2022 p. Dorota Charęża zorganizowała zajęcia techniczne dla uczniów klasy 1b w pracowni Laboratorium Przyszłości. Uczniowie poznali piramidę żywieniową oraz wartości odżywcze warzyw i owoców. Poznane wiadomości dzieci stosowały podczas układania jadłospisu ucznia klasy pierwszej  oraz przygotowując surówki z warzyw i owoców.

GALERIA

 

LET’S MAKE A HOUSE!
DOM I JEGO POMIESZCZENIA

Lekcja języka angielskiego w dniu 20.10.2022 w pracowni Laboratorium Przyszłości pod kierunkiem p. Tomasza Ochery z uczniami klasy 5a. Zadaniem uczniów było zbudowanie według własnego projektu/pomysłu budynku mieszkalnego z klocków Korbo. Następnie uczniowie po angielsku mieli nazwać jaki to rodzaj domu, wymienić jego części oraz nazwać znajdujące się w nim pomieszczenia. Na koniec zajęć każda grupa miała powiedzieć dlaczego podoba jej się zbudowany przez siebie dom.

GALERIA

 

SUDOKU W LABORATORIUM PRZYSZŁOŚCI

18.10.2022 r. uczniowie klas 4a i 5a uczestniczyli w zajęciach koła matematycznego, prowadzonych przez p. Barbarę Kutyłę w pracowni Laboratorium Przyszłości. Uczniowie układali sudoku z klocków Korbo oraz rozwiązywali zadania korzystając z monitora interaktywnego.

GALERIA

 

A MINIMALIST KITCHEN TOUR
ĆWICZENIA UTRWALAJĄCE SŁOWNICTWO Z DZIAŁU ŻYWIENIE

Zajęcia języka angielskiego prowadzone przez p. Dorotę Piątkowską Hus w klasach 8a i 8c w dniu 12.10.2022 r. w pracowni Laboratoria Przyszłości.

GALERIA KLASA 8A      GALERIA KLASA 8C

 

PROSTE KONSTRUKCJE MECHANICZNE
ZA POMOCĄ KLOCKÓW KORBO CAR

Lekcje informatyki przeprowadzone przez p. Andrzeja Ślusarczyka w pracowni Laboratorium Przyszłości w klasach 4b i 4c w dniach 11.10.2022 r. i 18.10.2022 r.

GALERIA

 

ZDROWO I KOLOROWO - zajęcia techniczne

06.10.2022 r. na zajęciach technicznych uczniowie klasy Ic pod kierunkiem p.Urszuli Skiminy, wykorzystując przyniesione produkty, przygotowali pyszne i kolorowe sałatki wielowarzywne.

Podczas wspólnej pracy utrwalili zasady zachowania bezpieczeństwa i kultury spożywania pokarmów. Jednocześnie poszukiwali odpowiedzi na pytanie: Dlaczego powinniśmy jeść warzywa?

GALERIA